Gondban lehetnek a magyar követségek 2014-ben
A Magyar Nemzet szerint nem lesznek könnyű helyzetben a külképviseletek a 2014-es parlamenti választásokkor, hiszen magyarok százezrei élhetnek majd szavazati jogukkal külföldön.
A Magyar Nemzet szerint nem lesznek könnyű helyzetben a külképviseletek a 2014-es parlamenti választásokkor, hiszen magyarok százezrei élhetnek majd szavazati jogukkal külföldön.
Súlyos alkotmányossági aggályokat vet fel és vérlázító Lázár János azon hétfői felvetése, amely szerint az előzetes regisztráció 2014. tavaszi lezárulta után a következő három évben csak azok vehetnének részt a szavazáson, akik feliratkoztak - mondta a hvg.hu-nak Karácsony Gergely.
Választania kell a nemzetiséginek, hogy a nemzetiségi listára vagy országos pártlistára voksol-e majd – ez áll az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény tervezetében. A jelenleg regnáló országos kisebbségi önkormányzatok kizárólagos jogot kapnának a jelöltállításra. Kövér László pedig azt szeretné, hogy egyetlen listán induljon az összes nemzetiségi jelölt.
Több ponton is módosítaná a pártja által benyújtott választójogi törvénytervezetet Kövér László. A Fidesz jelöltállításért is felelős választmányi elnöke külön választókerületet alakítana a határon túli magyarok számára, akik így egyéni képviselőket is küldhetnének a parlamentbe, nem csak a pártokra voksolhatnának. Kövér javaslata ugyanakkor arra kényszerítené a 13 hazai kisebbséget, hogy egyezzenek ki, és állítsanak közös listát.
Több hamis hiedelem is kötődik az átalakulás előtt álló magyar választási rendszerhez: így soha nem iktatták az alkotmányba a 200 fős parlamentet, ahogy az Alkotmánybíróság sem követeli a parlamenttől a kisebbségek országgyűlési képviseletét. A Fidesz választási koncepciója arra utal, hogy a kormánypárt megkönnyítené a kétharmad újbóli megszerzését, a határon túliaknak adott „félszavazat” pedig nemzetközi egyezményekbe ütközik, ezért dupla vagy semmi alapon járna nekik a szavazati jog – állítja Jakab András, az alkotmánykommentár szerkesztője, a Heidelbergi Egyetemen oktatója a hvg.hu-nak adott interjúban.
Külön, paritásos albizottság jön létre a választójogi reform előkészítésére: az Országgyűlés határozatban kéri fel az alkotmányügyi bizottságot, hogy erre a feladatra hozzon létre egy testületet.
Fel kell számolni a vasfüggönyt, amely politikai táborokra osztja Magyarországot - nyilatkozta Bajnai Gordon egy osztrák napilapnak.
A Fidesz kormányzati szerepét a választópolgárok több mint 40 százaléka támogatná valamilyen formában, az MSZP választások utáni ismételt szerepvállalásának 17 százalék örülne - derül ki a Forsense ezer fős közvélemény-kutatásából.
Az MSZP szerint titkos adatbázis alapján küldött a Fidesz kampányához anyagi támogatást kérő leveleket választópolgároknak Orbán Viktor pártelnök, ezért a szocialista párt az ombudsmanhoz fordul - mondta Budai Bernadett, az MSZP szóvivője csütörtökön Budapesten.
A szocialisták tandemben folytatják a kormánnyal: az első szakaszban az elmúlt időszak válságkezelésének eredményeit mutató ügyek lesznek hangsúlyosak, a másodikban olyan témákra fókuszálnak, amelyek megoldását a Bajnai-kormány kezdi meg, míg tavasszal a párt választási vállalásai kerülnek előtérbe – írja a pénteki Népszabadság.
Véglegessé vált hétfőn, kik indulnak a Fidesz-KDNP színeiben a 2010-es országgyűlési választásokon az egyéni választókerületekben; a döntést a Fidesz országos választmánya hozta meg hétfői budapesti ülésén. A 176 jelölt mintegy fele jelenleg is tagja a 162 fős frakciószövetségnek. Hajdú-Biharban ismét indítják Arnóth Sándort, Püspökladány polgármesterét, aki egy „Lógni fogsz” bekiabálás miatt mondott le képviselői mandátumáról.
Szakértők szerint Sólyom László nem egészen három hónap múlva bejelentheti a parlamenti választások időpontját. Miközben a kormánypártok sebeiket nyalogatják, a Fidesz, a biztos nyerő pozíciójából, ölbe tett kézzel várakozik.
Az MSZP élén teljes vezetőcserét szorgalmaz Szanyi Tibor szocialista képviselő, aki szerint mindenkinek mennie kell, aki az őszödi beszéd és Gyurcsány leváltása között a pártelnökség tagja volt. Szerinte szakítani kell mind Gyurcsány „liberálanarchista” politikájával, mind a Bajnai-kormány „politikai szürrealizmusával”, ehelyett erősíteni kell az MSZP baloldali jellegét, visszahozva a társadalmi igazságosság és szolidaritás eszméjét. Mint kifejtette, az új vezetést a párttagok közvetlen szavazataival lehetne megerősíteni tisztségükben.
Az MSZP megyei területi szövetségben már döntöttek arról, hogy az egyéni választókörzetekben kiket indítanak a 2010-es választásokon - írja a Népszabadság.
Még 108 egyéni mandátum kiadó, a győzelemre esélyes pártok, az MSZP és a Fidesz mindent megtesznek majd, hogy minél több helyet elhalásszanak riválisuk elől. Felpörgő és célzott kampányra, nyilvános és titkos alkukra számíthatunk. A sok lehetséges konstelláció közül vegyük a két legvalószínűbbet!